Wizyta studyjna z REVITKIEM

2019-03-19

Dzięki Urzędowi Miasta Rybnika uczniowie klas czwartych w ramach edukacji regionalnej odwiedzili  5 rewitalizowanych dzielnic Rybnika: Niedobczyce, Niewiadom, Paruszowiec  Piaski, Chwałowice oraz Śródmieście. Na Paruszowcu Piaskach obejrzeli odnowiony dworzec PKP, przeszli wzdłuż byłej Huty Silesii w której to dzisiaj firma Rettig Heating produkuje grzejniki PURMO oraz obejrzeli familoki w których kiedyś mieszkali pracownicy huty. Uczniów bardzo zaciekawiła informacja, że właśnie na Paruszowicu istniała kiedyś skocznia narciarska z punktem konstrukcyjnym K20. Nie każdy z nich wiedział, ze właśnie na Paruszowcu stoi pomnik upamiętniający Powstańców Śląskich wciśnięty między zatoczkę autobusową a familoki. Niedawno zostali na nim upamiętnieni również pomordowani w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Zapalili znicz i minutą ciszy uczcili ich pamięć. Wizytę na Paruszowcu zakończyli spacerem po błoniach i tężni. Następnym punktem programu była wizyta w Śródmieściu - ukształtowaną historycznie centralną częścią Rybnika. Przeszli spacerkiem od Kościółka Akademickiego  - gdzie pochylili się nad pozostałościami po najstarszym rybnickim cmentarzu   - do szpitala Juliusz, mijając po drodze: rynek, Ratusz, Urząd Miasta, Stary Kościół, kościół ewangelicko augsburski, pocztę, sąd oraz starostwo powiatowe obok którego czekał już na nich autobus, który zabrał ich w dalszą podróż. Zwiedzając po drodze Chwałowice i Niedobczyce uczniowie zawitali do Niewiadomia a konkretnie do zabytkowej kopalni Ignacy. Tu pani przewodnik opowiedziała im o ciężkiej pracy górników oraz pokazała maszynę parową. Uczniowie weszli na 46 metrową wieżę ciśnień obecnie wykorzystywaną jako punkt widokowy. Tu mogli podziwiać z góry piękny Rybnik oraz hałdę Szarlota, która jest niemal tak wysoka ja piramida Cheopsa.  Przed wizytą  uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali pliki z zadaniami i krzyżówkami związanymi z odwiedzanymi dzielnicami, które pozwoliły im usystematyzować wiadomości i zachęciły do rywalizacji, która grupa wykona ich najwięcej. Uczniom wizyta bardzo się podobała i na pewno pozostanie na długo w ich pamięci, oraz pozwoliła im odwiedzić miejsca o których niejednokrotnie nie wiedzieli.