Laboratorium Przyszłości

ROK SZKOLNY 2023/2024
____________________________________________________________________________________________

Marzec 2024

W trzecim miesiącu 2024 roku klasa IV B wraz z Panem Wojtkiem (wychowawcą) energicznie ruszyła z pisaniem scenariusza do pierwszego odcinka serii humorystycznych filmów pt. "Rybniczanie w Europie". W połowie marca udało się skończyć scenariusz części pierwszej zatytułowanej "Super autko". 

Zdjęcia do filmu zakończyliśmy pod koniec miesiąca, następnie obraz został zmontowany w programie CapCut. Do nagrywania standardowo uczniowie użyli kamery i aparatu SONY ALPHA, mikrofonów. 

Odcinek 1. pt. "Super autko" dotyczył zakupu pierwszego samochodu dla osiemnastoletniego syna, który niedawno zdał egzamin na prawo jazdy. Ojciec z synem wyruszli po auto do... Niemiec, gdzie spotkały ich ciekawe przygody.

Zachęcamy do obejrzenia: https://www.youtube.com/watch?v=PmDjAdr-xu4&t=53s&ab_channel=ZSZP3RybnikZszp3

 

Klasa VI natomiast finalizuje nagrywanie paradokumentu szkolnego, który porusza problem nielegalnych działań uczniów, polegających na hakowaniu dziennika elektronicznego. 
Link do filmu pojawi się wkrótce. 

 

Klasa VII skupiła się na wzięciu udziału w ogólnopolskim konkursie filmowym, który związany był z bezpieczeństwem w sieci oraz zagrożeniach Internetu. Konkurs polegał na nagraniu sześćdziesięcio sekundowego filmu. 

Poza zajęciami filmowymi nasza szkoła wykorzystuje w dalszym ciągu drukarkę 3D. Łukasz - uczeń klasy VIII - wykazał zainteresowanie technologią 3D i postanowił zaprojektować własny wydruk za pomocą programu Simens Solid Edge. Wraz z Panem Wojciechem stworzyli autorski brelok do kluczy ZSZP 3 w Rybniku. Ruszyła także koncepcja wydruku modelu silnika spalinowego V8, którego zadaniem będzie pokazanie uczniom jego zasady działania.

Luty 2024

Luty to czas, w którym klasy zaczęły myśleć nad nowymi pomysłami. Uczniowie pisali scenariusze i projektowali scenografie do kolejnych filmików.

1. Klasa IV B postanowiła stworzyć humorystyczny materiał pt. "Rybniczanie w Europie". Zdjęcia do niego już ruszyły!

2. Klasa VI pracuje nad paradokumentem dotyczącym dziwnych zachowań w szkole.

3. Klasie VII. udało się nagrać oraz zmontować trailer filmowy, który inspirownay był popularną platformą streamingową NETFLIX. Zwiastun przenosi nas do Londynu, a jego akcja osadzona jest w latach 50. (za panowania Jerzego VI). Jego zadaniem było wzbudzenie emocji.

Link do zwiastunu: https://youtu.be/AGUk-xhCw5U

Styczeń 2024

Nowy rok - nowe pomysły. Uczniowie ZSZP nr 3 w Rybniku ruszyli od razu do pracy, by jak najszybciej nagrać ciekawe materiały przed feriami zimowymi. Klasa IV B oraz VI postanowiła zrealizować filmiki przedstawiąjce zasady bezpiecznego spędzania ferii zimowych. Materiały zostaną nagrane nowym sprzętem szkolnym - kamerą Sony FDR-AX43A z wbudowanym stabilizatorem obrazu, który pomoże w nagrywaniu "z ręki" (bez statywu). 

Do nagrań dzeci wykorzystują nieustannie lampę GlareOne oraz mikrofony RODE.

 

Link do filmu klasy IV B: https://youtu.be/44Lc9pbRSPY

W styczniu, w naszym przedszkolu również wykorzystywaliśmy sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłosći.

Sówki po raz kolejny zapoznały się z nową technologią – grupa gościła w sali nauczyciela ze szkoły, Pana Wojtka Chachaja. Pan Wojtek zaprezentował dzieciom drukarkę 3D, która została zakupiona w ramach projektu Laboratoria Przyszłości – omówił jej budowę oraz opowiedział w jaki sposób drukowane są elementy. Urządzenie wydrukowało zabawkę do sali – węża. Na efekt końcowy trzeba było trochę poczekać, ale było warto! Dzieci planują już kolejne zabawki do wydrukowania.

Grudzień 2023 

Podczas świątecznego kiermaszu organizowanego przez naszą szkołę odbyła się premiera bożonarodzeniowego wydania "Faktów po lekcjach" w wykonaniu klasy VI:

link: https://www.youtube.com/watch?v=Sptkph_Sd9I&ab_channel=ZSZP3RybnikZszp3

Klasa VII zakończyła prace nad paradokumentem świątecznym, który ukazuje przygody polskich rodzin. W tym materiale nie zabrakło na pewno dobrego humoru, ponieważ cały film ukazuje prawdziwe problemy Polaków w nerwowym okresie przedświątecznym. 

Za całość scenariusza odpowiedziali są uczestnicy Szkolnego Koła FIlmowo-Teatralnego (uczniowie klasy VII). Ich wizje zostały idealnie odwzorowane zarówno przy pomocy słów, jak i strojów, makijażu i scenografii. Paradokument w całości został nagrany na GREEN SCREENIE. Dzięki temu podczas montażu całości dobieraliśmy wspólnie tła.

Całość paradokumentu jest SATYRĄ, więc jego głównym celem jest w przyśmiewczy, a nieobraźliwy sposób ukazać historię. 

Link do filmu pojawi się wkrótce.

Listopad 2023 

W listopadzie 2023 roku - poza sprzętem do nagrywania filmów - intensywnie wykorzystywano pozostałe urządzenia zakupione w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Nauczyciele przedszkola oraz klas 1-3 chętnie używali podczas swoich zajęć robotów Photon. Dzieci miały okazję poćwiczyć programowanie wspólnie z robotem – ich zadaniem było odnalezienie wszystkich części układanki i ułożenie z nich obrazka.

 

Październik 2023

Październik to miesiąc, w którym zostały zaprezentowane filmy klas czwartej i siódmej z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 

Klasa siódma dalej kontynuowała nagrywanie paradokumentu. Oprócz napisania scenariusza - potrzebne było zaprojektowanie strojów i charakterystyki dla poszczególnych bohaterów oraz stworzenia miejsc akcji. 

Link do "Faktów po lekcjach" związanych z Dniem Edukacji Narodowej klasy VI: 

https://youtu.be/dW0KJLOn5oY

Jakość powyższego nagrania jest dużo lepsza od pozostałych filmów, gdyż uczniowie po raz pierwszy użyli nowego obiektywu SONY ALFA 35 mm ze światłem 1.8, który niesamowicie sprawdził się w nagrywaniu wywiadów. 

 

Link do humorystycznego filmiku "Co irytuje nauczycieli?!" związanego z Dniem Edukacji Narodowej klasy IVB: 

https://youtu.be/pxOKz4sDyXk

 

Wrzesień 2023

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy bardzo intensywnie. Zostały stworzone trzy grupy zajmujące się nagrywaniem filmów wykorzystujących sprzęt zakupiony w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. 

Pierwsza grupę tworzą uczniowie klasy szóstej, natomiast drugą - uczniowie klasy siódmej. Pierwsza z nich skupia się na nagrywaniu programów informacyjnych - głównie „Faktów po lekcjach”. Pierwszy materiał, który stworzyli związany był z Dniem Edukacji Narodowej. Prace nad odcinkiem ruszyły już we wrześniu. 

Klasa siódma postanowiła stworzyć serial paradokumentalny w formie satyry, stylizowany na popularnych programach telewizyjnych (np. Trudnych sprawach, Ukrytej prawdzie, itp.). 

Prace do pierwszego paradokumentu ruszyły także we wrześniu, a jego tematem będą Święta Bożego Narodzenia. Odcinek ma ukazać problemy i stereotypy, które pojawiają się w polskich domach w okresie świątecznym. Satyrystyczny obraz nerwowej przedświątecznej atmosfery na pewno rozbawi naszych widzów. 

Oba programy nagrywane są przy pomocy aparatu Sony, mikrofonów Rode oraz green screenu. 

Uczniowie w pełni opanowali montaż filmów nagranych przy użyciu green screenu. Używają do tego programu Capcut oraz Clipclamp. 

Dodatkowo we wrześniu spróbowała swych sił w tworzeniu filmów również klasa 4b. Nagrali krótki film, który przedstawiał niewłaściwe zachowania podczas lekcji. Miał on przestrzec uczniów naszej szkoły przed sposobami denerwowania naszych nauczycieli. Film zostanie odtworzony podczas Dania Edukacji Narodowej. 

ROK SZKOLNY 2022/2023
____________________________________________________________________________________________

Czerwiec 2023 okazał się równie intensywny. W tym miesiącu sprzęty zakupione w ramach programu Laboratoria Przysłości wykorzystaliśmy do nagrania krótkich skeczy kabaretowych, które zostały przedstawione szkolnej społeczności podczas zakończenia roku szkolnego 2022/2023. Skecze to satyry, które ukazują w prześmiewczy sposób niewłaściwe zachowanie polskich turystów na wczasach za granicą. Filmiki poruszają problem m. in. niewłaściwego zachowania na plaży lub przy hotelowym basenie, a także słabej znajomości języka angielskiego.


Szkolna ekipa filmowa wraz z nauczycielem (Wojciechem Chachajem) do tworzenia satyr wykorzystała głównie zielone płótno (green screen), które umożliwiło przedstawienie aktorów w dowolnym miejscu (np. w hotelowym lobby lub na tureckiej plaży). Dodatkowo niezbędne okazały się oczywiście takie sprzęty jak: aparat, kamera GO PRO, statywy, lampy i program CapCut.
Poniżej zamieszczone są zrzuty ekranu klipów:

W czasie wiosennych miesięcy tworzyliśmy liczne filmy i projekty związane z innymi szkolnymi aktywnościami, których w naszej placówce nie brakuje.

W ramach projektu Erasmus+ gościliśmy zagranicznych uczniów i nauczycieli. Projektowe wizyty szerzej zostały opisane we wpisach wraz z fotorelacjami znajdującymi się tutaj:

1. https://www.zsp3.miastorybnik.pl/?news=36334 

2. https://www.zsp3.miastorybnik.pl/?news=36371

W tym czasie sprzęty zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości były bardzo często i intensywnie wykorzystywane w terenie. Nagrywaliśmy wiele reportaży i wywiadów z udziałem obcokrajowców. Co ciekawe - klipy tworzyliśmy w rodzimych językach gości (hiszpańskim, włoskim, portugalskim i węgierskim) i dotyczyły one przede wszystkim historii naszego miasta - Rybnika, a także Krakowa. Polskie oraz angielskie wersje filmików także powstały.

Link do reportażu z wizyty pojawi się niebawem. 

 

W maju 2023 roku kontynuowaliśmy projekt "Szkolna Aktywność Fizyczna". Nasi nauczyciele wychowania fizycznego organizwali wiele ciekawych zabaw, gier zespołowych oraz tańców. Uczniowie chętnie brali udział w przedsięwzięciu, a także bardzo aktywnie uczestniczyli w nagrywaniu wszystkich ćwiczeń. Używaliśmy do tego aparatu bezlusterkowego, statywu, kamery GO PRO, zielonego tła, mikrofonów studyjnych oraz reporterskich. Pod koniec maja wychowankowie ZSZP nr 3 wraz z nauczycielem zmontowali nagrane klipy za pomocą programu CapCut. Powstały dwa filmy stworzone w stylu szkolnych wiadomości - Faktów po lekcjach. Jeden przedstaawiał aktywność podczas przerw, natomiast drugi - ćwczenia ruchowe w czasie lekcji. 

Nasze filmy okazały się oryginalne, ponieważ zdobyliśmy wyróżnienia w projekcie (zarówno za pierwszy, jak i drugi film), co nas bardzo ucieszyło i przede wszystkim - zmotywowało do dalszej pracy.

Ponieżej znajdują się linki do filmów konkursowych:

 

1. Film przedstawiający aktywne przerwy:

https://www.youtube.com/watch?v=VaUjzL7uX7w&ab_channel=ZSZP3RybnikZszp3

2. Film przedstawiający ćwiczenia śródlekcyjne:

https://www.youtube.com/watch?v=9Bc6BrS3x-g&ab_channel=ZSZP3RybnikZszp3

 

W kwietniu 2023 roku nasi uczniowie wraz z nauczucielami postanowili wykorzystać sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości do nagrania filmów konkursowych. Wzięliśmy m. in. udział w wyzwaniu „Akcja Bezpieczeństwo” zorganizowanym przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach Kampanii Kolejowe ABC II. Konkurs polegał na nakręceniu krótkiego klipu wideo, w którym przedstawiliśmy zasady bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych. Co prawda nie udało nam się zwyciężyć, ale wyzwanie nauczyło nas wielu praktycznych zasad bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, jak i obsługi sprzętów do nagrywania oraz programów do edycji klipów wideo.

Ponadto w naszej szkole wielu pracowników, zwłaszcza nauczyciele wychowania fizycznego, oraz uczniów zangażowało się w projekt mający rozpowszechnić gimnastykę śródlekcyjną i aktywne spędzanie przerw pomiędzy lekcjami. Projekt „Szkolna Aktywność Fizyczna” prowadzony był przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Całe przedsięwzięcie polegało na przeprowadzaniu wielu atrakcji ruchowych podczas szkolnych przerw oraz w czasie zajęć lekcyjnych, a te z kolei miały zostać nagrane i przedstawione w formie filmików biorących udział w konkursie. W projekcie wzięło udział ponad 600 śląskich szkół. Oczywiście do nagrania filmów konkursowych niezbędny okazał się sprzęt z Laboratoriów Przyłości, który uwiecznił większość ćwiczeń, zabaw i gier przeprowadzanych w naszej placówce. 

Luty i marzec 2023 roku to miesiące, w których uczniowie klasy szóstej skupili się na przerpowadzaniu wywiadów oraz reportaży z wychowankami oraz nauczycielami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3. Do tych zadań wykorzystane zostały głównie sprzęty zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości - aparat systemowy, mikrofony reporterskie oraz studyjne, statywy, lampy, green screen, kamera GO PRO oraz wiele innych. 

Nagrania zostały zmontowane i obrobione w nowoczesnym i popularnym programie CapCut oraz zapoczątkowały nowy, informacyjny program szkolny - Fakty po lekcjach. Pomysł ten bezpośrednio nawiązuje do typowych dzienników telewizyjnych, które możemy oglądać codziennie. Szkolne Fakty po lekcjach dotyczą naszej placówki i wszystkich "gorących" tematów z nią związanych. Uczniom bardzo spodobał się ten pomysł i będą powstawać kolejne odcinki. 

Studio Faktów po lekcjach zostało w pełni wygenerowane komputerowo, przy użyciu zielonego płótna, statywów, mikrofonów studyjnych.

Link do pierwszego odcinka Faktów po lekcjach będzie niedługo dostępny na naszej stronie. 

Dodatkowo - po krótkiej przerwie - wznowiliśmy działania związane z drukiem 3D, przy użyciu naszej drukarki 3D MakerBot. Najnowszymi dziełami tej technologii są m. in. breloki do kluczy z numerami sal. 

W lutym 2023 roku nasi nauczyciele brali udzał w dwudniowej konferencji szkoleniowej eTwinning, która odbyła się w Łodzi (3-4.02.23r.). Uczestnicy wzięli udział w licznych szkoleniach dotyczących nowoczesnych technologii, które można wykorzystać podczas lekcji. Prowadzący w dużej mierze skupiali się na sprzętach zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości oraz na ich aktywnym używaniu. Dodatkowo prezentowali wiele platform edukacyjnych oraz ciekawych stron internetowych.

Najciekawszymi szkoleniami okazały się te, związane z robotami Photon, gdyż nasza szkoła posiada te urządzenia. Nauczyciele mogli poznać tajniki pracy robotów oraz ich funkcje. 

Inne szkolenia dotyczyły m. in.: obsługi googli VR, korzystania z platform edukacyjnych; nauki języka niemieckiego dzieci ze specjalnymi trudnościami.

W okresie mikołajkowym i przedświątecznym wykorzystywaliśmy prężnie wszystkie sprzęty związane z fotografią. Nagrywaliśmy za pomocą aparatu SONY oraz kamery sportowej GO PRO wraz z akcesoriami wiele klipów świątecznych - użytych podczas kiermaszu bożonarodzeniowego. Dodatkowo wykorzystaliśmy drukarkę 3d MakerBot do druku ozdób świątecznych (np. bombek choinkowych). Dodatkowo, w głowach uczniów, zrodziło się wiele pomysłów na wykorzystanie sprzętu studyjnego w przyszym roku. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce ruszą przygotowania do nagrywania pierwszego w historii szkoły programu informacyjnego. 

Listopad to czas, w którym zdążyliśmy się zapoznać ze sprzętem fotograficznym. Jest to między innymi aparat systemowy (bezlusterkowy) SONY Alfa wraz z wieloma dodatkami: mikrofonami, lampami, statywami, przewodami. Sprzęt został przez naszych uczniów przyjęty w bardzo pozytywny sposób i z zaciekawieniem starali się poznawać tajniki jego pracy. Pierwsze zdjęcia oraz filmy już za nami! Aparat został wykorzystany między innymi do nagrywania wypowiedzi dzieci przed konkursem piosenki The Voice of Ochojec. Materiał później zmontowali nasi uczniowie z klasy szóstej za pomocą laptopa Lenovo. Sprzęt towarzyszył również podczas wycieciek szkolnych, w czasie których przydawał się do fotografowania ciekawych ujęć. 

W październiku mogliśmy wspólnie rozpracować i zaprogramować roboty Photon EDU. Urządzenia sprawiły uczniom wiele radości, a ich działanie bardzo ich zaciekawiło. Roboty na pewno będą często używane na kolejnych zajęciach.

Kolejnym urządzeniem, które poznali uczniowie, jest drukarka 3D MakerBot Sketch. Dzięki niej mogliśmy wykonać pierwsze trójwymiarowe druki. 

Projektowe działania będą ciągle kontynuowane i niebawem pojawią się kolejne fotorelacje.  

WRZESIEŃ 2023 - POCZĄTEK PRZYGODY

W ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami rozpoczęli przygodę z wieloma nowoczesnymi sprzętami i gadżetami. Wrzesień to czas, który poświęciliśmy na rozpakowanie i zapoznanie się z nimi. Zakupione zostały między innymi: miksery dźwięku o obrazu; drukarka 3d; profesjoanlny systemowy aparat fotograficzny z akcesoriami; lampy fotograficzne; mikrofony studyjne; kamera sportowa z akcesroiami; statywy; roboty Photon.

Więcej informacji o wymienionych sprzętach znajdzie się w poświęconych im powyżej wpisach.

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej