Osobliwościach Świata Fizyki

2023-10-04

21 września uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w Osobliwościach Świata Fizyki. Były to wykłady oparte na przeprowadzanych na żywo eksperymentach, prowadzone przez osoby pracujące na co dzień w laboratoriach Instytutu Fizyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Oryginalne aranżacje eksperymentów, często w skali makro, prowadzone z udziałem publiczności, nie tylko zaskakiwały i budziły emocje, ale pokazywały, jak prawa fizyki działają w rzeczywistości. Uczniowie uczestniczyli w dwóch wykładach – Na grzbietach fal, z którego dowiedzieli się jak wykorzystać najprostszą wiedzę o falach, nieomal w każdej dziedzinie życia – muzyce, sporcie, kuchni czy komunikacji oraz Niebezpieczny przyjaciel – ogień, na którym poznali fascynujące aspekty fizyczne towarzyszące spalaniu, zagłębili się w świat światła, ciepła i dźwięku, odkryli rolę zmian stanów skupienia, zmian gęstości i temperatury oraz przekonali się jak istotną rolę odgrywa przewodnictwo i promieniowanie cieplne oraz konwekcja.

Po ciekawych i bardzo bogatych w wiedzę wykładach uczniowie udali się na krótki spacer po mieście.