Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

2018-11-11

W niecodzienny sposób rozpoczęły się obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Ochojcu... Sto białych i czerwonych balonów wzniosło się w stronę nieba. Wypuścili je uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 im. Jana Pawła II w Rybniku-Ochojcu oraz nauczyciele, dyrekcja i zaproszeni goście z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. "To była piękna chwila...", "Wzruszyłem się bardzo i jestem ogromnie szczęśliwy, że żyję w wolnym kraju...", "Z nadzieją spoglądam w przyszłość..." - te słowa wybrzmiewały dziś z ust młodego pokolenia Polaków, poruszonych, przejętych, a jednocześnie ogromnie szczęśliwych. Na ten dzień przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu. Na lekcjach historii, języka polskiego, geografii, edukacji regionalnej mówiliśmy sporo o dziejach naszego kraju, pięknie mowy ojczystej, skarbach, jakie w sobie kryje Polska. Nasi uczniowie brali udział w konkursach poświęconych tematyce patriotycznej, literackich, plastycznych oraz wokalnych. 9 listopada 2018 roku, celebrując setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, o godzinie 11:11 wyśpiewaliśmy wraz z uczniami z całego kraju hymn narodowy, ustanawiając jednocześnie "Rekord dla Niepodległej". Nasi uczniowie przygotowali program artystyczny, łączący w sobie poezję naszych wieszczów oraz pieśni patriotyczne, które zagrzewały do walki obrońców polskich granic, jak również odtańczyli poloneza w strojach szlacheckich. Podczas uroczystości została także odsłonięta mozaika z wizerunkiem św. Jana Pawła II, patrona naszej szkoły, stworzona ze zdjęć uczniów i nauczycieli Zespołu. Uroczystego odsłonięcia dokonali pani wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku Beata Szołtysek wraz z przedstawicielem Rady Dzielnicy Ochojec, panem Antonim Piechą. Na zakończenie uroczystości uczniowie, nauczyciele oraz goście wyszli na boisko, gdzie utworzyli żywy napis POLSKA, z radością wypuścili ku niebu 100 biało-czerwonych balonów i wyśpiewali "sto lat" na dowód umiłowania swojej ojczyzny. Dyrektor Zespołu - pan Łukasz Widera - w krótkich słowach wskazywał na różne wymiary nadające wartość naszemu świętowaniu - "w celebrowaniu nie jest ważne tylko rozpamiętywanie wydarzeń minionych, które w myśl starej łacińskiej sentencji "Historia magistra vitae est", uczą nas, by, kontynuować, to co dobre i nigdy nie powtarzać tego, co było złe. W świętowaniu ważne jest również to, by dzielić się sobą nawzajem, spędzać czas z bliskimi, z rodziną, wspólnie się bawić, cieszyć i radować i w ten sposób budować lepszą przyszłość". Potwierdzeniem tych słów było przyłączenie się szkolnej społeczności do akcji charytatywnej - "Koncertu dla Martynki - Uratuj z nami nasz wielki cud" organizowanego w Rybniku-Chwałowicach. Chcieliśmy w ten sposób uwrażliwić naszych uczniów na potrzeby i choroby innych ludzi, zachęcić do okazywania serca tym, którzy nas potrzebują. Podczas obchodów 100 - lecia Święta Niepodległości Polski udało nam się zebrać 2208,20 zł. Jak mawiał patron Zespołu - Jan Paweł II: "Nie ma przyszłości narodu i człowieka bez miłości".

Krótki klip video z obchodów - kliknij tutaj