Kulinarne podróże klasy siódmej - z wizytą w Grecji i w USA

2024-03-04

1 marca byliśmy w Grecji  i w Stanach Zjednoczonych Ameryki … była to wyprawa kulinarna oczywiście. Część uczniów klasy VII przygotowała podczas zajęć z wychowawcą sałatkę grecką. Prawdopodobnie wymyślono ją na początku XX wieku. Główny składnik sałatki – pomidor, zawitał do Grecji około 1808 roku. Wtedy to robotnicy, głównie ci zamieszkujący wioski, pakowali i zabierali ze sobą do pracy cebulę, pomidor, ogórek, kawałek sera, szczyptę soli i kromkę chleba. Pozostali uczniowie przygotowali sałatkę Cezar, danie, które pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Istnieje wiele historii kto i kiedy stworzył tę słynną sałatkę. Jedna z nich, podawana oficjalnie, wydaje się być najbliższą prawdy. Caesar (Cesare) Cardini urodził się w pobliżu Lago Maggiore we Włoszech w 1896 roku; on i jego brat Alex wyemigrowali do USA po I wojnie światowej. Cardini mieszkali w San Diego, ale prowadzili restaurację w Tijuanie w Meksyku.
Według córki Cezara -  Rosy, 4 lipca 1924 r. sałatka powstała podczas pracowitego weekendu w restauracji Caesar’s. Jak się podaje, Cezarowi zabrakło wtedy zapasów w kuchni i nie chciał zawieść klientów. Wymyślił więc tę sałatkę z tego, co było pod ręką. Aby dodać do tej sałatki nieco oprawy, przygotował ją przy stole. Sałatka szybko stała się hitem, a ludzie przychodzili do restauracji tylko po tę sałatkę. W klasycznej wersji składniki sałatki Cezar to: sałata rzymska, oliwa z oliwek, czosnek, sól, pieprz, ocet winny, sok z cytryny, surowe żółtko, parmezan, grzanki i sos Worcestershire. W wielu przepisach podaje się ją z dodatkiem kurczaka. W szczególności hollywoodzkie gwiazdy kochały sałatkę Cezara.

W ten oto sposób zwyczajny, piątkowy poranek w klasie VII nabrał światowego smaku.