Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - projekty

2018-12-14

Na przełomie listopada i grudnia nasi uczniowie realizowali kilka projektów czytelniczych. "Poznasz mnie po cytacie" - taki tytuł nosił projekt uczniów klasy piątej. Polegał on na umieszczaniu cytatów wybranych książek w wyznaczonym w szkole miejscu, a koledzy z klasy mieli za zadanie odgadnąć z jakiej książki pochodzi dany fragment. Większość cytatów nie sprawiła uczniom trudności, choć niektóre z nich były nie lada zagadką. Szóstoklasiści realizowali projekt pt. "Czytam-gram-wygrywam". Polegał on na stworzeniu gry planszowej w oparciu o treść popularnych wśród młodzieży książek. Znalazły się wśród nich m.in. książki z cyklu  "Harry Potter...", "Charlie i fabryka czekolady", Hobbit, czyli tam i z powrotem". Uczniowie przekonali się o przyjemności czytania książek podczas lekcji, na której mogli wypróbować skonstruowane przez siebie książki. Uczniowie klasy siódmej realizowali projekt pt. "Zaczytani-zasłuchani", czyli tworzyli audiobooki dla przedszkolaków. Najpierw uczyli się prawidłowej artykulacji, akcentowania i interpretacji tekstu. Następnie tworzyli nagrania wybranych baśni na swoich smartfonach, po czym wspólnie przekazali efekt swojej pracy przedszkolakom naszego Zespołu. Uczniowie kasy III wykonali metryczkę ulubionej książki wraz z ilustracją.

Realizacja poszczególnych zadań wymagała sporego zaangażowania uczniów, jednocześnie dostarczając ogromnej satysfakcji oraz poczucia milo spędzonego czasu z książką. A czy Ty odkryłeś już magię czytania?

Krzysztof  Spadło jest autorem powieści pt. „Skazaniec”. W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece filia nr 12 odbyło się spotkanie autorskie, podczas którego autor opowiadał o swojej twórczości oraz książce.