Projekt edukacyjny Jan Paweł II w Rybniku

2019-10-13

W związku z obchodzonym Dniem Papieża Jana Pawła II oraz nadchodzącą setną rocznicą urodzin Papieża Polaka , uczniowie klasy VIII naszej szkoły uczestniczyli w projekcie poświęconym życiu i działalności Jana Pawła II. Głównym celem projektu było zebranie mało znanych  informacji i zdjęć oraz wykonanie pracy dotyczącej pobytu późniejszego Papieża w naszym mieście , a następnie przedstawienie tych materiałów  na forum klasy. Jeszcze jako młody ksiądz, Karol Wojtyła  odwiedzał nasze miasto. Przebywał tu kilkukrotnie przyjeżdżając w odwiedziny do swojej cioci. Stefania Wojtyła była jedyną bliską osobą z rodziny . Po wojnie dostała nakaz pracy w szkole na Ziemiach Odzyskanych. W ten sposób trafiła do Stodół. Młody ksiądz Karol odwiedził ją latem 1948 roku , gdy powrócił ze studiów w Rzymie. Ze względu na trudne warunki lokalowe swojej cioci Karol Wojtyła zamieszkał u rodziny Piechów. Podczas swojego kilkutygodniowego pobytu przyszły Papież dokładnie zwiedził okoliczne tereny. Obecnie przed domem w Rybniku  Stodołach znajduje pomnik upamiętniający  to wydarzenie.