2019-12-03

„MATMA PARBAT IV – NA RATUNEK”

W dniu 3 grudnia 2019 troje uczniów z naszej szkoły tj. Maria Pifczyk i Wojciech Wieczorek z klasy VIa oraz Marcin Mańka z klasy VIb wzięło udział w matematycznej grze miejskiej „MATMA PARBAT IV – NA RATUNEK”, której organizatorem było Stowarzyszenie Oświatowe „Rodzice – Dzieciom” przy Społecznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jerzego Kukuczki w Rybniku.

Celem gry było opanowanie i praktyczne zastosowanie przez uczestników umiejętności matematycznych zdobywanych w szkole, pokazanie matematyki w innej perspektywie, uświadomienie uczestnikom, że matematyka jest wszechobecna w naszym życiu i otoczeniu, że dzięki niej myślimy logicznie, zauważamy prawidłowości, potrafimy analizować sytuacje i planować strategie działań oraz uświadomienie, że uczy nas ona pokonywania trudności i problemów, a także pokazanie, że odkrywanie matematyki może być przygodą.

Uczniowie stanowili trzyosobową drużynę i ich zadaniem było poruszanie się pomiędzy 14 punktami kontrolnymi wg mapy otrzymanej na starcie tj. w Bibliotece Miejskiej w Rybniku oraz wykonywanie w tych punktach określonych zadań matematycznych (w każdym punkcie jedno zadanie, za które można było otrzymać maksymalnie 5 punktów czyli łącznie maks. 70 pkt), a wszystko na wzór 14 ośmiotysięczników (14 najwyższych ośmiotysięcznych szczytów górskich) zdobytych przez Jerzego Kukuczkę i nadal zdobywanych przez himalaistów z całego świata. Punkty kontrolne znajdowały się w różnych miejscach Rybnika m.in. we wspomnianej Bibliotece, w Urzędzie Miasta, w Ratuszu Miejskim, w księgarni Orbita, na Kampusie, natomiast metą była Społeczna Szkoła Podstawowa.

Nasi uczniowie pokonując trasę gry pieszo wykazali się bezbłędną wiedzą topograficzną miasta Rybnika, ogromną wiedzą matematyczną i świetną pracą zespołową co w efekcie zaowocowało II miejscem w konkursie (nawiasem mówiąc od I miejsca dzieliły ich zaledwie 2 punkty).

GRATUKUJEMY tak wspaniałego wyniku, a poniżej prezentujemy zdjęcia z jak to nazwali sami uczniowie „najlepszego konkursu wiedzy matematycznej” i WIELKIEJ PRZYGODY z MATEMATYKĄ W ŻYCIU!!!