„Poznaj Polskę” - wycieczka do Krakowa i Pszczyny

2021-11-30

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Nasi uczniowie całkowicie podzielają tę opinię, zwłaszcza teraz, gdy mieli okazję poznać bliskie nam, ciekawe miejsca. 30 listopada uczniowie klas 7 i 8 pojechali na wycieczkę do Krakowa i Pszczyny w ramach programu „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie domu rodzinnego patrona naszej szkoły, Jana Pawła II - nowoczesne muzeum multimedialne. Tu w bardzo ciekawy sposób, przechodząc przez poszczególne pomieszczenia, poznaliśmy życie Papieża Polaka "od kołyski do kanonizacji". To niesamowite, że tak niedawno i niedaleko od nas żył ten wielki człowiek, który dzięki swej pracy, wierze i wytrwałość odegrał wielką rolę z życiu pojedynczych osób i całego świata. W sercach rodziło się wiele podziwu i refleksji. Następnie zwiedziliśmy znajdującą się obok bazylikę, w której podziwialiśmy znaną chrzcielnicę – miejsce chrztu Karola Wojtyły. Nie mogło oczywiście zabraknąć kremówki papieskiej. Kolejnym punktem naszego programu był przejazd do Pszczyny, tam rozpoczęliśmy zwiedzanie Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej, który znajduje się na wolnym powietrzu, liczący czternaście obiektów budownictwa drewnianego ziemi pszczyńskiej, pochodzących głównie z XIX wieku i do którego przeszliśmy pieszo. Następnie udaliśmy się w kierunku kompleksu pałacowo-parkowego, by zwiedzić pałac z zewnątrz i otaczający go rozległy park. Zamek w Pszczynie należy do nielicznych obiektów w naszej części Europy, który zachował historyczne, bogate wyposażenie. Zakończyliśmy nasza wycieczkę spacerem po pszczyńskim rynku i podziwianiu jego zabudowy.