100. rocznica urodzin Jana Pawła II

 

18 maja 2020 - w poniedziałek - obchodzimy 100. rocznicę urodzin naszego wielkiego Patrona Jana Pawła II. Z tej okazji, tradycyjnie, jak każdego roku, planowaliśmy obchody Święta naszego Zespołu z uroczystą akademią, Mszą św. w naszej intencji oraz rodzinnym festynem. Niestety z powodu trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, musieliśmy zrezygnować z naszych zamierzeń. Nie poddajemy się jednak, będziemy świętować wirtualnie, gdyż zasługuje na to nasz Patron! Zasługujemy na to również my sami!

Dzień 15 maja będzie dniem wolnym od zajęć dydaktycznych – uczniowie nie otrzymają żadnych materiałów do wykonania w ramach nauczania zdalnego.


Pragniemy zachęcić dzieci i młodzież do kreatywnego udziału w obchodach 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Poniżej proponujemy różne aktywności i działania...

 

 

 

 

1. Chcemy poszerzyć naszą wiedzę o Janie Pawle II

  • poniżej znajdziecie różne materiały, z których przypomnicie sobie wiadomości o naszym patronie

 

2. Chcemy poczuć, że należymy wszyscy do jednej wspólnoty uczniów, wychowanków i nauczycieli Zespołu

  • prosimy Was o wykonanie i przesłanie do wychowawcy (przez outlook, teams lub whatsapp) zdjęcia, na którym uśmiechasz się i trzymasz w ręku przygotowaną lub wydrukowaną przez siebie kartkę z napisem "CHCĘ BYĆ TAKI/TAKA JAK ON!"
  • jeśli chcecie, możecie poprzez transmisję na youtube uczestniczyć we Mszy św. w naszej intencji (Niedziela 17.05.2020 o godz. 9:00 oraz poniedziałek 18.05.2020 o godzinie 18:00, linki do transmisji znajdziesz poniżej)

 

3. Chcemy zrobić coś dobrego dla ludzi potrzebujących

  • uruchomiliśmy zbiórkę na pomoc ludziom cierpiącym głód w Republice Centralnej Afryki, Syrii i na Filipinach - pomoc okazana przez społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 im. Jana Pawła II w Rybniku z okazji świętowania 100. rocznicy urodzin Patrona
  • pomocy można udzielić poprzez stronę - https://zrzutka.pl/z/zsp3. Jeśli będziecie chcieli przyłączyć się do tej akcji - porozmawiajcie z Waszymi rodzicami, wysłałem do nich również informację o naszym świętowaniu

 

Dzielmy się dobrem! Niech nasza lokalna społeczność, Ochojec, Rybnik, cała Polska, a nawet świat, zjednoczy się wyrażając wdzięczność za życie Jana Pawła II - naszego wielkiego rodaka i Patrona!

 

Proszę Was o zaangażowanie w świętowanie tej szczególnej dla nas rocznicy. Pokażmy sobie nawzajem i innym ludziom, że w tym trudnym dla wszystkich czasie, nie tylko uczymy się przez Internet, ale potrafimy razem zrobić coś fajnego!

Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie!

Łukasz Widera

Dyrektor

 

WIRTUALNY SPACER PO EKSPOZYCJI MUZEUM.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na wirtualny spacer po ekspozycji stałej, mieszczącej się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7, gdzie 18 maja 1920 roku na świat przyszedł Karol Wojtyła.

https://domjp2.pl/wirtualny-spacer/ - kliknij tutaj

Uwaga! Zalecamy do oglądania w trybie pełnego ekranu. Po załadowaniu spaceru kliknij opcję fullscreen w prawym dolnym rogu.

 

 

Sprawdź swoją wiedzę o Janie Pawle II - odpowiedz na pytania w quizie - quizizz - kliknij tutaj, następnie wpisz swoje imię i nazwisko i zagraj.

 

 

Udział w akcji „Udekoruj swoje okno”

Akcja #oknodlajp2 – Udekoruj swoje okno! jest organizowana z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II . Jej uczestnikiem może stać się każdy, kto samodzielnie udekoruje w maju (a szczególnie w dniu urodzin Karola Wojtyły – 18 maja) swoje okno ozdobami nawiązującymi do postaci świętego Papieża. Własnoręcznie wykonane dekoracje będą swego rodzaju wyjątkowym podziękowaniem za życie i pontyfikat świętego Jana Pawła II. Zachęcamy do sfotografowania swojego „okna dla Jana Pawła II” i podzielenia się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #oknodlajp2. Dzięki temu, pozostając w swoich domach, aktywnie możemy włączyć się w świętowanie tej wyjątkowej, szczególnie dla naszej szkoły rocznicy. Pokażmy, jak świętujemy razem!

 

 

 

Poniżej hymn skomponowany specjalnie na 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II.

 

Tekst pieśni jest następujący:

 

biały pielgrzym ciemna drogą
idzie pośród chmur
słysz jak planeta Ziemia modli się o cud
tęsknota dźwięczy jak srebrny dzwon
wszystkie róże swata twoje są

bo nie zastąpi ciebie nikt
do światła otworzyłeś drzwi
trafił Duch do naszych serc
stał się cud, zniknął lęk
z nadzieją nam kazałeś iść
subito santo wreszcie ty
trafił Duch do naszych serc
stał się cud, zniknął lęk

na lotniskach wokół globu tłum wytężał wzrok
by zobaczyć jak całujesz ziemie z jego stron
tęsknimy teraz za rokiem rok
jak bez ojca dzieci w ciemną noc

bo nie zastąpi ciebie nikt
do światła otworzyłeś drzwi
trafił Duch do naszych serc
stał się cud, zniknął lęk
z nadzieją nam kazałeś iść
subito santo wreszcie ty
trafił Duch do naszych serc
stał się cud, zniknął lęk

bez ciebie trudniej żyć
marzyć, kochać , śnić
życia gubi się sens
na złe i dobre dni
w modlitwie zawsze ty
króluj nam , królu serc

bo nie zastąpi ciebie nikt
do światła otworzyłeś drzwi
trafił Duch do naszych serc
stał się cud, zniknął lęk
z nadzieją nam kazałeś iść
subito santo wreszcie ty
trafił Duch do naszych serc
stał się cud, zniknął lęk

 

Jeśli chcesz, możesz spróbować zaśpiewać i nagrać swoje wykonanie - podkład z tekstem znajdziesz poniżej...

 

Poniżej linki do transmisji internetowych:

  • z kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Rybniku, gdzie w niedzielę 17 maja 2020 o godz. 9:00, odbędzie się Msza św. w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników naszego Zespołu
  • z bazyliki św. Antoniego w Rybniku, gdzie w poniedziałek 18 maja 2020 o godz. 18:00 odbędzie się Msza św. w intencji społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 im. Jana Pawła II.

 

 

Ciekawe materiały filmowe:

 

 

Korzenie świętości – dzieciństwo i dorastanie - kliknij tutaj

 

Historia pierwszych 20 lat życia Karola Wojtyły. Zaproszeni goście opowiadają o rodzinie Karola – ojcu Karolu, emerytowanym wojskowym , o matce Emilii; o rodzeństwie; miejscu urodzenia; szkole – kolegach i koleżankach, nauczycielach; bolesnych doświadczeniach tj. śmierć matki i brata; rozpoczęciu studiów; udziale w Teatrze Rapsodycznym aż do decyzji o wstąpieniu do seminarium.

 

Główne kierunku pontyfikatu - kliknij tutaj

 

Analiza najważniejszych elementów nauczania Jana Pawła II. Należą do nich m.in. obrona życia i rodziny, troska o młodzież, Boże Miłosierdzie, teologia ciała, katechezy środowe, nauczanie społeczne, przeciwstawianie cywilizacji śmierci cywilizację życia.

 

Seria - cykl filmów "Poznaj Go" - kliknij tutaj

 

 

 

 

 

 

PROPOZYCJE DLA DZIECI MŁODSZYCH:

 

Sprawdź swoją wiedzę o Janie Pawle II - odpowiedz na pytania w quizie - quizizz.com/join?gc=0325061 - kliknij tutaj, następnie wpisz swoje imię i nazwisko i zagraj.

 

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej