Erasmus+ project - "Becoming European Ecocitizens"

Ratowanie planety to jedna z najważniejszych świadomości społecznych, którą każdy powinien mieć aby wprowadzić pozytywne zmiany dla naszej planety. Chcemy aby nasi uczniowie stali się przyszłymi „Pszczółkami”, strażnikami naszej planety. Klimat staje się coraz gorszy. Wkład ludzkości odgrywa ogromną rolę w przekształcaniu tego wydarzenia przyrodniczego w katastrofę. Jesteśmy 6 szkołami z całej Europy, które doskonale zdają sobie sprawę z negatywnych skutków problemów środowiskowych i połączyły się w celu stworzenia partnerstwa w tym temacie. Nasze szkoły mają te same problemy z wiedzą uczniów na temat przyrody. BEE (Becoming European Ecoteens) ma na celu podniesienie świadomości młodych Europejczyków na temat zmian klimatycznych. Głęboko wierzymy, że tak jak pszczoły są oznaką dobrze funkcjonujących ekosystemów, działają jako wskaźniki stanu środowiska, tak i nasi uczniowie staną się eko-obywatelami zdolnymi do radzenia sobie z problemami spowodowanymi zmianami klimatu.

Cele

-Podniesienie świadomości przynajmniej 80% grupy docelowej w zakresie realnych środków, które możemy podjąć w życiu prywatnym w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym

-Uczynienie z dzieci centrum strategii i planów reagowania na zmiany klimatyczne

-Uwypuklenie głosu uczniów w sprawie zmian klimatycznych

-Podniesienie świadomości międzykulturowej i umiejętności komunikacyjnych uczniów

-Rozwijanie kreatywności i krytycznego myślenia uczniów

-Rozwijanie europejskiego wymiaru naszych szkół poprzez współpracę międzynarodową

-Podniesienie kompetencji uczniów i sukcesów szkolnych

-Promowanie obywatelstwa europejskiego i integracji, tolerancji, wzajemnego szacunku i solidarności.

Grupa docelowa

- 100 uczniów w wieku 10-14 lat w każdej szkole. Uczestnicy wymian

- 150 uczniów (25 uczniów z każdego kraju)

- uczestnictwo w warsztatach tematycznych, zajęciach kulturalnych. Rodzice biorący udział w warsztatach skierowanych do nich w trakcie wymian, a także po ich zakończeniu, gdyż każda szkoła będzie realizować podobne warsztaty z rodzicami, zwłaszcza w ramach wydarzeń ECO CLUB.

-nauczyciele i pracownicy szkoły

Działania

C1 - budowanie zespołu i planowanie działań

C2 - działania związane z recyklingiem

C3 - drzewa dla przyszłości

C4 - bycie ekologicznym i wolnym od plastiku

C5 - pokazanie znaczenia przyrody

C6 - powstrzymanie zmian klimatycznych i kontynuacja zdrowego życia

Rezultaty

W wyniku naszej współpracy powstaną następujące rezultaty, które zostaną zastosowane w naszych szkołach i bezpłatnie udostępnione na platformach popularyzatorskich, takich jak eTwinning czy szkolne strony internetowe:

- Logo projektu

- drzewko BEE zasadzone w każdej szkole partnerskiej

- EKO KLUB w każdej szkole partnerskiej

- quiz online, który składa się ze wszystkich quizów w czasie trwania projektu

- artykuły, filmy wideo na eTwinningu, w lokalnych mediach i na stronie internetowej szkoły

- e-book na tematy związane z BEE, omawiane podczas spotkań mobilności i EKO KLUBU

- plakaty, banery - koszulki i czapeczki z logo projektu, materiałowe torby na zakupy

- prezentacje na temat szkół partnerskich, miast, krajów, zagadnień związanych z ochroną środowiska - ulotki

Oddziaływanie

Projekt ma przyczynić się do zwiększenia europejskiego wymiaru naszych szkół. Zwiększymy otwartość i elastyczność naszych nauczycieli i naszych uczniów. Szkoła zyska przewagę w społeczności lokalnej, ponieważ stanie się bardziej atrakcyjna dla przyszłych uczniów. Sprawimy, że uczniowie będą w stanie zidentyfikować konsekwencje swojego zachowania w przyrodzie i przemyśleć wpływ swojego śladu w przyrodzie. Umożliwimy również rodzicom aktywniejsze włączenie się w życie swoich dzieci, monitorowanie i prowadzenie ich, udzielanie im wsparcia. W ten sposób stworzymy owocną współpracę na linii szkoła-rodzice-uczniowie. Nasza szkoła stanie się lokalnym źródłem informacji, ponieważ będziemy dzielić się naszymi wynikami z innymi szkołami w naszym regionie. Zdobędziemy cenne umiejętności zarządzania projektami, które pomogą nam w rozwoju jakościowym przyszłych inicjatyw Erasmus+.