Definicja szkoły promującej zdrowie

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:

  • systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
  • wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 im. Jana Pawła II w Rybniku-Ochojcu odbyła się publiczna prezentacja podsumowująca działania podjęte przez placówkę w celu uzyskania Krajowego Certyfikatu Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Rybniku, Wydziału Edukacji Miasta Rybnik, Rady Rodziców, Rady Dzielnicy, koordynatorzy Szkół Promujących Zdrowie, koordynator Tomasz Wojtasik, pielęgniarka, dietetyk oraz Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3. Osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu były: mgr Beata Kras, mgr Aleksandra Dudek-Szymura i mgr Urszula Dębowy.

Uczniowie klasy I, podobnie jak w ubiegłych latach, realizowali program Akademia Bezpiecznego Puchatka. Dzieci poszerzały swoje informacje na temat bezpieczeństwa w domu, w szkole, podczas poruszania się po drodze, bezpiecznego korzystania z Internetu. Pierwszaki sprawdziły swoją wiedzę w praktyce - rozwiązując test online, z którym poradzili sobie doskonale. Ich starania zostały nagrodzone certyfikatem.

W dniu 22.12.2019 r. w naszej szkole odbył się Dzień Promocji Zdrowia. Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy, młodszą klasy I-IV oraz starsza klasy V-VIII . W programie były ujęte działania promujące zdrowe odżywianie , sprawność fizyczną, bezpieczeństwo, i zdrowy styl życia. Uczniowie brali udział w quizie mającym sprawdzić wiedzę w zakresie zdrowia, pierwszej pomocy, zdrowego żywienia. Bardzo dobrze dzieci bawiły się podczas zabaw ruchowych oraz tworzenia plakatów promujących zdrowie. Uczestniczyły również w prelekcji dietetyka oraz pielęgniarki szkolnej. W tym dniu każdy uczeń mógł  poczęstować się  sałatką owocową oraz wypić  sok świeżo wyciśnięty z marchewki i jabłek. Cały program Dnia Promocji Zdrowia przygotowały mgr Beata Kras oraz mgr Aleksandra Dudek-Szymura.

Galeria zdjęć

Pani Aurelia w ciekawy i interesujący sposób opowiedziała nam o swojej pracy i obowiązkach. Przedstawiała prezentację na temat higieny osobistej. Dzięki tej wizycie przypomnieliśmy sobie jak należy dbać o zdrowie, prawidłowo się odżywiać oraz co należy robić by być zdrowym.

W piątek  22.11.2019 został rozstrzygnięty konkurs „Moja droga do szkoły”. Uczniowie klas I-IV wykonali piękne prace plastyczne. Dzieci otrzymały dyplomy i upominki.

21 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Rybniku odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego z Ewangelii wg świętego Jana dla klas VI - VIII. Brało w nim udział 32 uczniów z rybnickich szkół - zwycięzcy ze swoich placówek. Z naszej szkoły uczestniczyli: Oliwa W., Tomasz G. oraz Jan P. 

Uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielami przygotowali piramidę zdrowego żywienia, która została zawieszona w szkolnej stołówce.

28 listopada 2019 roku uczniowie klasy I uczestniczyli w warsztatach z pierwszej pomocy. Dzieci  dowiedziały się jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, następnie same ćwiczyły najpierw na pluszowych misiach, później na fantomach z systemem QCPR. Nasi uczniowie uczyli się również jak wezwać pomoc oraz założyć opatrunek. Na zakończenie zajęć uczniowie zapoznali się z zasadami obsługi AED dzięki treningowemu symulatorowi automatycznego defibrylatora zewnętrznego oraz poznali wyposażenie torby medycznej. Podczas zajęć pierwszaki zbierały naklejki za wykonane zadania aby na zakończenie za wypełnione karty pracy odebrać dyplom „Małego ratownika”. "Pluszakowe Pogotowie II" jest współfinansowane przez Miasto Rybnik. Zajęcia zorganizowała Fundacja Kumak.

Aby uniknąć nadmiernego hałasu podczas przerw międzylekcyjnych, w szkolnej bibliotece dzieci mogą posłuchać czytanych bajek, zagrać w gry planszowe, układać puzzle czy budować konstrukcje z klocków.

21 listopada odbył się XVI Festiwal Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, organizatorem którego był OMNSZZ ”Solidarność” Pracowników Oświaty w Rybniku oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11 w Rybniku. Wykonawcy przedstawili szeroki wachlarz pieśni patriotycznych od pieśni legionowych, powstańczych, aż do utworów z czasów stanu wojennego w naszym kraju. Poprzez prezentowane utwory przenieśliśmy się w czasie do wydarzeń trudnych lecz ważnych dla naszej Ojczyzny. W koncercie wzięły udział nasze uczennice: Julia Święcik i Agnieszka Szymura. Wszystkim wykonawcom dziękujemy za chwile wzruszeń spowodowane ich pięknym śpiewem.

19 listopada uczennice naszej szkoły wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Śląskiej Karolinka 2019. Reprezentację  szkoły tworzyły: Matylda Czech, Julia Święcik i Patrycja Miera. Wszystkim wykonawczyniom gratulujemy pięknego występu!!!

W piątek 15 listopada mieliśmy okazję gościć w naszym przedszkolu niezwykłych gości - strażaków, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy. Zobaczyliśmy co mieści się w wozie strażackim, mieliśmy okazję zobaczyć jak działa sprzęt, który pomaga w akcjach ratunkowych. Panowie pokazali nam również jak bezpiecznie postępować z rannym. Dziękujemy za wizytę!   Galeria zdjęć

Uczniowie klasy III uczęszczają bardzo chętnie i systematycznie na zajęcia unijne "Z Matematyką na Ty". Podzieleni na trzy grupy utrwalają poznany materiał, poszerzają swoje wiadomości, rozbudzają zainteresowanie otaczającym ich światem, a także biorą udział w różnych zabawach tematycznych mających na celu prawidłowy rozwój psychoruchowy i emocjonalny, rozbudzanie empatii oraz rozwiązywanie trudności. 

Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczestniczą w corocznej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udzielania pierwszej pomocy i zachowania się podczas zagrożenia zdrowia i życia.

W klasie III realizowana Innowacja pedagogiczna z wychowania fizycznego „Profilaktyka wad postawy poprzez zabawę i aktywność ruchową.„Gimnastyka korekcyjna, jako element kształtowania postawy ciała.”  Istotą innowacji jest przeciwdziałanie powstawaniu wad postawy, poprzez odpowiednie gry i zabawy korekcyjne stosowane w wychowaniu fizycznym oraz zastosowanie piłek rehabilitacyjnych podczas lekcji nauczania zintegrowanego. Mała ilość zajęć korektywy w szkole zainspirowała mnie do stworzenia innowacyjnego programu profilaktycznego. Jest to program, który powstał na bazie obserwacji dziecka, które większość czasu w  dniu spędza w pozycji siedzącej , co  nie leży w naturze dziecka, szczególnie tych najmłodszych. Z roku na rok problem wad postawy  nasila się, powodem jest rozwijająca się komputeryzacja i komunikacja medialna oraz brak czasu zapracowanych rodziców na rozwijanie potrzeb ruchowych dziecka. Wielogodzinny pobyt w pozycji siedzącej ,w ławkach często niedostosowanych do wzrostu jest wybitnie szkodliwy dla rozwijającego się organizmu. Dziecko w trakcie rozwoju stara się rozładować nadmiar nagromadzonej energii. Długie przesiadywanie ograniczające ruch, szkodliwie oddziałuje na układ nerwowy, kostny, krążenia-  jest przyczyną wielu nieprawidłowości
w zachowaniu się i rozwoju psychomotorycznym dziecka.

24 października 2019 r. w naszej szkole odbył się XXV Wojewódzki Konkurs Wiedzy Biblijnej z ewangelii wg świętego Jana dla klas VI - VIII. W etapie szkolnym brało udział 9 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się 3 osoby: Oliwia W. kl. VII, Tomasz G. kl. VIII, Jan P. kl..VIII. Etap rejonowy będzie 21 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Rybniku. W tym samym dniu miał miejsce XXV Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej z ewangelii wg świętego Marka dla klas IV - V. W etapie szkolnym brało udział 6 uczniów. Do kolejnego etapu przeszły następujące osoby: Beata K. kl. V, Martyna K. kl. V, Wiktoria S. kl. V. Organizatorem etapu rejonowego będzie nasza szkoła w dniu 28 listopada 2019r.

Ucznnice naszej szkoły po zaciętej rywalizacji zajęły I miejsce w rejonowych zawodach i zakwalifikowały się do zawodów wojewódzkich w Rudzie Śąskiej w biegach przełajowych, gdzie zajęły XVI miejsce.

Na szkolnym korytarzu zostały umieszczone "Hałasomierze", który mają na celu kontrolowanie poziomu hałasu podczas przerw. Wybrana forma jest przystępna dla najmłodszych uczniów, którzy nie mają problemu z odczytaniem informacji.

04 października 2019 obchodziliśmy w naszej szkole IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia ŚDTM. 

Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie sobie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. 

W tym dniu na trzech długich przerwach uczniowie naszej szkoły z klas od IV do VIII mieli okazję sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia, podchodząc do punktów pobierania losów z działaniami tabliczki mnożenia o trojakim stopniu trudności tj. tabliczka mnożenia do 50, do 100 i do 500. Wypełnione losy sprawdzane były przez asystentów ŚDTM i każdy prawidłowo wypełniony los nagradzany był sową ŚDTM. Posiadanie pięciu plakietek z sową ŚDTM uprawniał ucznia do otrzymania „plusa” z matematyki. 

Na szkolnych korytarzach zostały stworzone "Ciche kąciki", w których uczniowie mogą odpocząć, porozmawiać, poczytać czasopisma.

10 października 2019r. na boiskach MOSiR za Rudą odbyły się sztafetowe biegi przełajowe
dziewcząt i chłopców szkół podstawowych . Uczniowie naszej szkoły startowali w dwóch kategoriach wiekowych, jednak I miejsce i awans do udziału w zawodach na szczeblu wojewódzkim udało się zdobyć tylko dziewczętom. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów !

 

W roku szkolnym 2018/ 2019 kolejny raz przystąpiliśmy do programu Rowerowy Maj. Kampania ta ma na celu promowanie zdrowego stylu życia. Poprzez zabawę połączoną z rywalizacją dzieci uczą się dobrych i zdrowych nawyków. W tym roku do udziału w akcji dołączyli najmłodsi nasi uczniowie - klasy I-III. Najaktywniejsi uczestniczy otrzymają nagrody indywidualne. Można również zdobyć nagrody dla najlepszej klasy oraz dla szkoły. To nie trudne. Wystarczy tylko przyjechać do szkoły na rowerze lub hulajnodze.

Od trzech lat organizowane jest na terenie naszego miasta dyktando po śląsku. W tegorocznych zmaganiach zmierzyły się dwie uczennice naszej szkoły - Maria Herok i Julia Jarysz. Dziewczynki przez kilka tygodni przygotowywały się do konkursu, opanowując zasady śląskiej pisowni. Tekst dyktanda poświęcony był znanej nam Górze św. Anny, zwanej Anaberg. Uczestnicy konkursu mieli również możliwość spotkania się ze śląskim pisarzem, Stanisławem Neblikiem, który opowiadał historie związane z naszym regionem. Praca naszych dziewcząt przyniosła owoce - Julia Jarysz zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

We wtorek 28.05.2019 roku gościliśmy  w naszej szkole pana Adriana Biegonka - ratownika medycznego, który w interesujący sposób przypomniał nam o tym, jak prawidłowo należy udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.  W pogadance wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dzieci z klas I-III wzięły udział  w zajęciach praktycznych. Zajęcia były bardzo ciekawe oraz nauczyły nas jak bardzo ważne jest udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadków.

Wiosną uczniowie klas VIII mieli okazję uczestniczyć w Targach Edukacyjnych zorganizowanych przez Miasto Rybnik. Ósmoklasiści mogli zapoznać się z ofertą szkół ponadpodstawowych.

Corocznie organizujemy wycieczki rowerowe dla klas starszych, które promują aktywny wypoczynek w czasie wolnym.

28 marca 2019 r. w naszej szkole  odbył się etap powiatowy turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, organizowany wspólnie z  Kuratorium Oświaty oraz Policją Miejską w Rybniku.

Dnia 26 04. 2019 uczennice naszej szkoły wystąpiły na III Ogólnopolskim Turnieju Tańca  Schol Dans w Pawłowicach, gdzie  grupa taneczna Żelki zajęła II miejsce.

Uczennice przedstawiły widowisko  taneczno - akrobatyczne,  które przygotowała mgr Beata Kras,

25 marca uczniowie klas V wzięli udział w mitologicznym turnieju "Na Olimpie". Tego dnia wcielali się w role wybranych przez siebie greckich bogów, uczestniczyli w różnorodnych konkurencjach wymagających sporej wiedzy z zakresu mitologii - musieli wykazać się znajomością treści mitów, związków frazeologicznych, stworzyć drzewo genealogiczne greckich bogów, opracować  reklamę np. mitycznego sklepu muzycznego "Apollo" i odgadnąć postaci, w które się wcielili. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem podejmowali się kolejnych wyzwań, bawiąc się przy tym równie dobrze.

21 marca 2019 roku 33  uczniów  naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie  "Kangur Matematyczny". Czterech uczniów z klasy drugiej pisało test w kategorii ŻACZEK, czworo z klasy III oraz jedenastu z klas IV w kategorii MALUCH,  dziesięcioro z klasy V i VI w kategorii BENIAMIN i  czworo z klasy VII rozwiązywało test w kategorii KADET.

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, tego dnia obchodzi się także Światowy Dzień Osób z Zespołem  Downa . W tym dniu, na znak jedności i wsparcia osób z Trisomią uczniowie klasy II założyli dwie różne  skarpetki. Aby jednak podkreślić także początek wiosny, ubrali się w bardzo kolorowe stroje. 

W dniu 19 marca odbyły się w Zespole Szkolno-Predszkolnym nr 1 zawody klas I '" "Pierwszak potrafi "' w których uczestniczyliśmy. W zawodach uczestniczyło 10 szkół rybnickich . Nasi uczniowie   w tych zawodach zajęli  I miejsce , do zawodów zostali przygotowani  przez mgr Beatę Kras nauczyciela wychowania fizycznego. Uczniowie zdobyli puchar oraz otrzymali drobne upominki indywidualne.

8.02.2019 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Celem jest  podkreślenie istoty współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.  

 

Podczas  lekcji wychowania fizycznego wykorzystuje się technologie informacyjno-komunikacyjne. Dzięki czemu zajęcia stają się atrakcyjniejsze dla uczniów.

W dniu  7 lutego 2019 r w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się  finał miejski gier i zabaw, do którego kwalifikacje uzyskaliśmy  po 3 etapach eliminacji.W zawodach reprezentowały naszą szkołę  najlepsi uczniowie w roczniku 2010,2009.2008. Po trudnych eliminacjach zajęliśmy 2 miejsce w finale miejskim przegrywając jedynie  z SP 32 , a wyprzedzając SP 3 oraz SP 19. W całych rozgrywkach brało udział 21 szkół rybnickich. Do zawodów uczniowie zostali przygotowani przez mgr Beatę  Kras oraz mgr Joannę Kula.

Uczniowie naszej szkoły mogą uczestniczyć w tanecznych zajęciach pozalekcyjnych. Dzieci chętnie biorą w nich udział i reprezentują szkołę w konkursach tanecznych.

30 stycznia 2019 roku podczas lekcji przyrody uczniowie klas czwartych przygotowywali zdrowy posiłek. Było pysznie, zdrowo i kolorowo.

Przeprowadzone zajęcia wpisują się doskonale w realizację Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!" współorganizowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny.

W niedzielę 27 stycznia w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rybnickiej Kuźni odbył się finał Konkursu Kolędowego „Dzieciątko Radości i Pokoju”. To już po raz drugi młodzi wykonawcy przekonywali słuchaczy o potrzebie i pięknie kolędowania. 

Corocznie nasi uczniowie wyjeżdzają na lodowisko w Pszowie. Celem wycieczki było doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, propagowanie sportów zimowych i aktywnego stylu życia, integracja klas oraz oczywiście dobra zabawa. Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na lodowisku. Aura może nie do końca była zimowa, ale temperatura powietrza pozwoliła na zdrowa i przyjemną aktywność fizyczną na lodzie. 

Dnia 8.01. 2019 odbyły się w SP34 zawody  ćwierćfinałów  gier i zabaw w których zajęliśmy I miejsce i awansowaliśmy do półfinałów, II miejsce zajęła  szkoła SP34 , III miejsce zajęła SP21. Suma punktów jakie zdobyliśmy to 24.

5.01 2019 odbył się finał miejski w mini koszykówce dziewcząt, w której startowała SP5,SP2 oraz SP35.  Nasza szkoła zajęła IV miejsce po zaciętej rywalizacji. Nie udało się wygrać o III miejsce z SP 35. 
7.01.2019 nasza szkoła po wielu etapach dostała się do finału miejskiego gier i zabaw rocznika 2010-2008,  w którym zajęła II  miejsce po zaciętej rywalizacji. Szkoły które startowały w finale to SP 32,SP5,SP,19.

W atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia 20 grudnia odbył się Szkolny Konkurs Kolęd    i Pastorałek. Zainteresowanie konkursem zaskoczyło organizatorów...  W konkursie wzięło udział 60 wykonawców. Uczniowie dali pokaz swoich umiejętności zarówno wokalnych,  jak i instrumentalnych. Słuchaliśmy kolęd  tradycyjnych, regionalnych, pastorałek, a nawet utworów obcojęzycznych.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji  "Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze".
 Akcja miała miejsce 18 grudnia 2018 roku. W jej trakcie dzieci otrzymały do pokolorowania obrazek  z wizerunkiem policyjnej maskotki "Sznupka". Najmłodsi zgromadzeni w grupach  kolorowali obrazek, a także byli zachęcani do zabrania pomalowanego obrazka do domu, by zawsze przypominał im, jak ważna jest rozwaga na drodze i przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwał pan dzielnicowy

15.12. 2018r w sobotę  odbył się  turniej świąteczny Małej  Bsketmanii - koszykówki dziewcząt i chłopców klas III-V. W zawodach brało udział 10 szkół  Rybnickich  , nasza szkoła zajęła 3 miejsce w turnieju zaraz po SP 2  i SP5.

Uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w konkursie organizowanym w ramach akcji „5 porcji zdrowia w szkole” i wykonali piękny plakat promujący zdrowe odżywianie pod opieką Pań Aleksandry Dudek – Szymury oraz Magdaleny Chmielewskiej, która jest jednocześnie koordynatorem akcji w naszej szkole. Pomimo tego, iż praca naszych uczniów nie wygrała trzeba przyznać, że dzieci bardzo się postarały, a sam plakat zachęca do zdrowego żywienia. 

Placówka realizowała program „Wzorowa łazienka”, która miała na celu poprawę stanu higieny i czystości łazienek w polskich szkołach, a  tym samych dbałość o zdrowie i kształtowanie higienicznych postaw u dzieci.

Aby ograniczyć hałas podczas przerw uczniowie mają możliwość uczestniczenia w aktywnych przerwach organizowanych podczas długich przerw międzylekcyjnych. Mogą rozwijać swoje umiejętności w tenisie stołowym oraz grach zespołowych.

28. 11.2018 odbyły się w naszej szkole miejskie zawody gier i zabaw klas II, III i IV( roczniki 2008-2010). W zawodach, oprócz naszych uczniów, startowały drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 19 oraz 29. W naszej grupie zajęliśmy I miejsce po trudnej rywalizacji z pozostałymi szkołami i tym samym zakwalifikowaliśmy się do dalszych rozgrywek , czyli półfinałów miejskich.

13 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku odbył się  XXIV Festiwal Piosenki Turystycznej. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się podczas tego Festiwalu z jak najlepszej strony.  Kamila Klaja z klasy VII wykonała piosenki: „Rzeki to idące drogi” oraz „Przy ognisku baj, baj, baj…”. Zespół wokalno –  instrumentalny „My dziewczyny z Va” czyli Wiktoria Bernacka, Patrycja Miera i Marysia Pifczyk, która dodatkowo ubarwiała wykonanie grając na skrzypcach, zaśpiewały: „Lato z komarami” i „Turystyczną balangę”. Krzysiu Rożek uczeń klasy VI wyśpiewał dla naszej szkoły III miejsce w kategorii solistów, wykonując piosenki: „Jak dobrze nam zdobywać góry” oraz „Gdzie ta keja?” Ponadto Krzysiu swoje wykonania ubogacał grą na flecie sopranowym. Jesteśmy dumni z naszych młodych muzyków!

W dniu 15.11 2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnych zawodach koszykówki chłopców. Zajęli II miejsce w grupie i tym samym zapewnili sobie start w kolejnym etapie rozgrywek. W zawodach brały udział drużyny z następujących szkół: SP2, SP16, SP10 i nasza szkoła. Uczniowie rozegrali dwa spotkania. Z SP 16 wygrali 36: 12, z SP2 przegrali 36:28, natomiast SP10 oddała mecze walkowerem.

22 listopada 2018 roku mieliśmy zaszczyt goszczenia w naszej szkole 45 uczniów ze szkół podstawowych Rybnika  - zwycięzców szkolnego etapu XXIV Konkursu Biblijnego, który odbywał się 25 października. Uczniowie ci przyjechali wraz ze swoimi opiekunami, by wziąć udział w etapie rejonowym konkursu, którego w tym roku byliśmy gospodarzami. Naszą szkołę reprezentowali: Ksawery z klasy VII oraz Zosia i Zuzia z klas VIII.

20 listopada 2018 roku Julianna i Krzysztof reprezentowali naszą szkołę w IX Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Kulturze Krajów UE "W mojej Ojczyźnie". Podczas konkursu uczniowie rozwiązywali zadania różnego typu, wysłuchali prelekcji pracownika Instytutu Pamięci Narodowej oraz uczestniczyli w degustacji pysznych pierogów.

 

22.11.2018 klasa druga wzięła udział w zajęciach edukacyjnych w ramach projektu Dobrze jemy ze szkołą na widelcu. Tego dnia uczniowie przynieśli pożywne orzechy, owoce i inne zdrowe przekąski. Po obejrzeniu filmu z królikiem Marchwianem dzieci rozmawiały z wychowawczynią na temat zdrowych posiłków i przekąsek, by chwilę później móc pałaszować te wszystkie pyszności. Kolejną czynnością było rozwiązywanie zadań na kartach pracy. Podsumowując zajęcia wszyscy zgodnie stwierdzili, że były one bardzo interesujące, pouczające i... smaczne.

W salach przedszkolnych oraz w salach klas młodszych umieszczono oczyszczacze powietrza.

W salach przedszkolnych oraz w salach klas młodszych umieszczono oczyszczacze powietrza.

Jak co roku w naszej szkole organizowana była akcja na rzecz schroniska dla zwierząt w Rybniku. Nasi uczniowie byli bardzo hojni, przynieśli dużą ilość karmy i  smakołyków. Pojawiły się także zabawki, ręczniki, miski, smycze, a nawet drapaki. 
Na wiosnę zorganizujemy kolejną akcję.

I właśnie w tegorocznym konkursie Karolinki 28.11.2018 udział wzięli nasi uczniowie. Julia Święcik z klasy IVa wykonała piosenki: „Listeczku dębowy” i „Posłuchejcie wy dziewuchy”.  Drugim uczestnikiem był Krzysztof Rożek z klasy VI, który zaśpiewał: „Jak jo był młodzieńcem” i „Moja żonka zachorzała”. Komisja konkursowa doceniła Krzysia. Nasz uczeń zaśpiewa w finale. Gratulujemy!

Trzyosobowa drużyna szóstoklasistów wzięła udział w grze miejskiej 'Wyprawa na mata Parbat", organizowanej przez  rybnickie Stowarzyszenie Oświatowe „Rodzice – Dzieciom”. Zadaniem uczestników gry było w I etapie rozwiązanie w domu zadań ze zbioru pt. „Przygotowanie do wyprawy na Matma Parbat" a w II etapie poruszanie się pomiędzy 14 punktami kontrolnymi wg mapy otrzymanej na starcie oraz wykonywanie w tych punktach określonych zadań (w każdym punkcie jedno zadanie). Uczniowie mieli możliwość poznania matematyki z innej perspektywy, uświadomili sobie że matematyka jest wszechobecna w naszym życiu i otoczeniu, że dzięki niej myślimy logicznie, zauważamy prawidłowości, potrafimy analizować sytuacje i planować strategie działań oraz że odkrywanie matematyki może być przygodą.

Uczniowie naszej szkoły oraz wychowankowie przedszkola, a także ich rodzice codziennie w okresie grzewczym mają możliwość obserwacji poziomu zanieczyszczenia powietrza  w Rybniku-Ochojcu. Czujnik mierzący poziom zanieczyszczenia powietrza został umieszczony na terenie szkoły.

Uczniowie naszej szkoły w szczególny sposób przeżyli tydzień misyjny. Przed mszą szkolną  w czwartek, 25 października, odmówili specjalnie przygotowany przez uczniów i katechetkę Urszulę Konsek różaniec misyjny. W czasie różańca została zebrana kolekta na cele misyjne.  Kwota  251zł została przekazana Ojcom Franciszkanom w Katowicach – Panewnikach na edukację dzieci  w Republice Centralnej Afryki. Jak co tydzień uczniowie włączyli się w liturgię mszy świętej, gdzie tym razem modlitwa iernych dotyczyła prośby za misjonarzy i ich podopiecznych

 

 

Dzięki uprzejmości Rady Rodziców, od dzisiaj będą w szkole oraz przedszkolu dostępne dystrybutory z wodą źródlaną.

W październiku, w naszej szkole został zorganizowany  „Konkurs na wykonanie różańca” Organizatorem była katechetka Urszula Konsek, a wykonawcami uczniowie klas I – VIII. Wystawa kilkudziesięciu różańców zdobiła najpierw nasz korytarz szkolny, a później została przeniesiona do kościoła parafialnego. W czwartek, 25 października zostały wręczone nagrody 10 uczniom wyróżnionych różańców. Były to Pisma święte ufundowane przez księdza proboszcza Alberta Rothera.

 

 

 

 

Wiemy jak przygotować zdrowy posiłek.

Nasza szkoła chętnie bierze udział w programach. Bardzo lubimy spożywać warzywa i owoce. Są zdrowe i pełne witamin. Pijemy także mleko, które bogate jest w wapń potrzebny do wzrostu i mocnych kości

 

 

Nasza szkoła bierze udział w programie Dobrze Jem ze Szkołą na Widelcu. Nasi pierwszoklasiści już zaznajomili z pierwszymi materiałami.

 

 

Apel z okazji Dnia Ziemi

Dnia 26.01.2018 uczniowie klasy siódmej zaprezentowali przygotowane pod okiem Pani A.Skupień i Pani J.Walas przedstawienie pt. "BEZPIECZNY INTERNET". Treści w nim przekazane miały z jedne strony zwrócić uwagę uczniów na zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć przy korzystaniu z internetem a z drugiej wskazać sposoby na radzenie sobie z nimi. Przedstawienie przygotowano w ramach obchodów DBI w naszej szkole.

 

 

Jak co roku w naszej szkole została zorganizowana zbiórka produktów dla zwierząt z rybnickiego schroniska. Dary zostały przekazane. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

 

Świąteczna Paka dla Dzieciaka. Tegoroczna zbiórka darów dla dzieci z domu dziecka została zakończona sukcesem.  Smakołyki, zabawki,artykuły papiernicze i kosmetyki trafiły do podopiecznych rybnickiej placówki tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

W czwartek, 25 października odbył się w naszej szkole konkurs biblijny z Ewangelii według świętego Łukasza pod hasłem „Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą”.  Wzięło w nim udział 13 uczestników z klas VI - VIII, wśród których 3 zakwalifikowało się do etapu rejonowego. Kolejny etap odbędzie się 22 listopada w naszej szkole, która jest jego organizatorem.

Dnia 22 listopada 2017 obyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. W matematycznej rozgrywce wzięło udział blisko 67 tysięcy uczestników. W naszej szkole zadania rozwiązywało 20 uczniów z klas IV- VI . Bardzo cieszymy się i gratulujemy tym uczniom, którzy osiągnęli sukces :)

 

1 grudnia 2017r. odbyła się II edycja matematycznej gry „Wyprawa na Matma Parbat”. W grze brały udział 3 – osobowe drużyny szóstoklasistów z rybnickich szkół. Uczniowie mieli do pokonania 14 szczytów – punktów z zadaniami matematycznymi. Musieli się wykazać nie tylko wiedzą z matematyki, ale i umiejętnościami potrzebnymi w życiu. Spośród uczestników wyróżniono trzy najlepsze drużyny.  Drużyna z naszej szkoły zajęła III miejsce !

3 listopada uczniowie klasy V wzięli udział w szkolnym konkursie pt." Wizyta na Olimpie". Musieli wykazać się na nim nie lada wiedzą, rozwiązywać zagadki, rozpoznawać greckich bogów, układać ich drzewo genealogiczne, rozpoznawać związki frazeologiczne pochodzące z "Mitologii". Wszyscy uczestnicy się przebrali za wybranego przez siebie boga, a zadaniem drużyn było odgadnięcie ich nazwy.

W klasach starszych wprowadzono dla chętnych uczniów Dzienniczek Samooceny Sprawności Fizycznej, który miał za zadanie samokontrolę nad organizacją czasu wolnego oraz zwiększenie u uczniów aktywności fizycznej.

Święto Zespołu 2.06.2017r. - bieg rodzinny

W maju w naszej placówce odbył się Międzyszkolny Konkurs Gier i Zabaw po Śląsku dla uczniów klas I. Nasi pierwszoklasiści bawili się z uczniami z Zespołów Szkolno- Przedszkolnych nr 1 i 4 oraz ze Specjalnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z konkurencjami przygotowanymi przez organizatorów.

Tradycją staje się już deszczowa pogoda podczas wycieczek klasy IV i V... :) Nie zniechęca nas to jednak wcale. 24 maja wyruszyliśmy wcześnie rano w naszą podróż do Zakopanego.

Naszo koleżanka z czworty klasy, Oliwia Wieteska, 19 maja wziyna udział w Piyrszym Rybnickiym Diktandzie po ślōnsku. Nojpiyrw nauczyła sie zasad pisowni ślōnski, potym napisała test - nojlepi w klasie. Na kōnkursie zmierzyła sie z kilkōnastōma zawodnikami i ôsiōngnyła bardzo dobry wynik, choć jeszcze niy podiōm. Ôbejrzymy na drugi rok.

W dniach od 4.05.do 31.05.2017. nasza szkoła bierze udział w Kampanii organizowanej przez Miasto Rybnik „Rowerowy Maj”, która ma na celu promowanie aktywnego stylu życia. Uczniowie klas IV-VI  będą aktywnie podróżowali do szkoły rowerami, rolkami, hulajnogami.

Po raz kolejny uczniowie  klas II, III, IV reprezentowali naszą szkolę w zawodach sportowych.  W półfinałach zajęli IV miejsce. Gratulujemy !

15 marca 2017 r. w naszej szkole  odbył się powiatowy etap turnieju BRD, organizowany wspólnie z  Kuratorium Oświaty oraz Policją Miejską w Rybniku.

PRZEDSZKOLE

29 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Promocji Zdrowia. Tego dnia do naszego przedszkola zawitało mnóstwo warzyw i owoców - to dzieci, które na ten dzień przygotowały specjalne przebrania. Przedszkolacy rozpoczęli dzień od śniadania - najważniejszego posiłku. Potem wszystkie grupy udały się na salę gimnastyczną, gdzie dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę w licznych quizach oraz konkurencjach sportowych.

 

27.11.2019 odwiedziła grupę Żabki, Pani Aurela , która jest higienistką szkolną. Opowiedziała nam o podstawowych sprawach i zasadach dotyczących higieny. Oglądaliśmy prezentację na temat higieny osobistej, dostaliśmy obrazki do pokolorowania.  Dzięki temu spotkaniu przypomnieliśmy sobie jak należy dbać o ogólną higienę osobistą oraz o zdrowie
i zdrowe odżywianie.

 

Dnia 4.11. nasze przedszkole odwiedzili bardzo mili goście. Rodzice- Policjanci jednego
z naszych wychowanków. Przybliżyli nam zawód pracy Policjanta. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca Policjanta, zobaczyły jak wygląda mundur i podstawowe wyposażenie. Ale nasi goście nie przyszli sami ponieważ był z Nimi, Sznupek maskotka śląskiej Policji, która wywołała uśmiech na twarzach najmłodszych. Dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady ruchu drogowego, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.  Dostaliśmy drobne upominki i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.Spotkanie upłynęło w sympatycznej i miłej atmosferze. Praca Policjanta jest bardzo trudna i niebezpieczna. Bardzo dziękujemy za te ciekawe odwiedziny!!!

 

 

 

 

Sportowy Dzień Przedszkolaka

 

 

 

W naszym przedszkolu co roku organizujemy "Bieg Rodzinny"

 

 

Dzieci 5 letnie poznawały zagadnienia ekologiczne, a także nauczyli się jak dbać o Naszą Planetę Ziemię.

 

Wychowankowie przedszkola dzięki innowacji "Z książką przez Świat" uczą się radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych, radzenia sobie z trudnymi emocjami, wspólnie szukają i rozwiązują  problemy.

Przedszkolaki z najstarszej grupy reprezentowały nasze przedszkole na Turnieju Sportowym Przedszkolaków. Motylki zajęły 4 miejsce w konkursie, a to wszystko dzięki wspaniałym kibicom, których doping dodawał dzieciom sił.

 

Nasze przedszkolaki wzięły udział w biegu Sprintem do maratonu organizowanym przez magazyn "Bliżej Przedszkola". Dzieci wspólnie pokonału dystans 50 km i 800 m i razem z przedszkolakami z całej Polski przebiegli dystans ponad 1002 maratonów. Małym sportowcom serdecznie gratulujemy!

 

 

Na początku kwietnia mieliśmy okazję gościć Panią Marzenę Płaza, która przeprowadziła z nami zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Dziękujemy za poświęcony czas!

 

 

Wiosna! W naszm przedszkolu również się zazieleniło. Przedszkolacy założyli w swoich salach wiosenne hodowle, teraz wspólnie mogą obserować wzrost zasadzonych roślinek. Ciekawe co z tego wyrośnie...

 6 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji w grupie Motylków poznaliśmy robota Necika, który opowiedział nam o Internecie, poznaliśmy zagrożenia, które tam na nas czekają. Na koniec stworzyliśmy wspólny plakat, gdzie zapisaliśmy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Robot Necik tak bardzo nam się spodobał, że postanowiliśmy zbudować go z klocków, by został z nami na dłużej.

 

 

17 października "Motylki" wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybniku-Ochojcu. Dzieci miały okazję spotkać się ze strażakami, zobaczyć sprzęt jaki wykorzystywany jest podczas akcji ratowniczych, wejść do wozu strażackiego, a także przymierzyć niektóre części stroju strażaków. Dziękujemy strażakom za poświęcony czas!

 

 

 

 

 

Gościliśmy Kejza Team. Zawodnicy klubu zaprezentowali nam krótki pokaz judo

 

 

Przedszkolacy z Rybnika-Ochojca są świadomi konsekwencji, jakie niesie ze sobą smog. Grupa "Motylki" uczestniczyła w projekcie "Rybek walczy ze smogiem", którego głównym celem było rozwijanie świadomości proekologicznej dzieci w wieku przedszkolnym, reagowanie na niebezpieczeństwa zagrażające życiu i zdrowiu. W ramach projektu dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć, podczas których dowiedziały się skąd bierze się smog i jak ograniczyć zanieczyszczanie powietrza. 

 

 

 

 

 

Przedszkolacy dbają o swoją formę - codziennie rano ćwiczymy!

Najmłodsze dzieci wiedzą, jak duże znaczenie dla naszego organizmu ma woda. Co roku obchodzimy Dzień Wody, 

a dzieci uczestniczą w programie "Mamo, tato wolę wodę!"

 

 

Przedszkolacy doskonale wiedzą jak dbać o swoje zdrowie! Dlatego w przedszkolnym ogródku hodują swoje warzywa.

 

 

 

Szkolna higienistka, Pani Aurela przypomina nam jak dbać o swoje zdrowie!

 

 

Gościliśmy w naszym przedszkolu Panią higienistkę stomatologiczną, która opowiedziała nam jak powinniśmy dbać o nasze zęby. Serdecznie dziękujemy firmie Stomadental za pouczającą wizytę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedszkolacy doskonale wiedzą jak dbać o swoje zęby! 

Dzieciom w dbaniu o zęby pomaga program "Akademia Aquafresh".

 

Europejski Dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania

Przedszkolacy już od najmłodszych lat uczą się jak zdrowo się odżywiać.

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej